Barvy kolem nás…

Zveřejnil ValousCZ, dne

Svět barev

Barev je plný svět,

barevný je růže květ.

Barvy jsou všude kolem nás,

skládám básně opět, zas!

Kdo barvy nechápe,

v životě zatápe.

Barvy dávají životu smysl,

otevírají básníkům dokořán mysl!

Modré růže

Dovolil jsem si článek začít kratší básní, protože krom psaní článků a povídek mě baví i skládání básniček. O čem si ale dnes budeme povídat? Nebudu Vás dlouho napínat a hned Vám to povím. Přeci jen z názvu článku Vám to už musí být jasné.

Význam barev

Pro každého z nás znamenají barvy mnoho, aniž bychom to přiznali. Každý z nás má mnoho barev, které se mu líbí, ale jen jednu jedinou nejoblíbenější! Víte jaká je ta vaše? Pokud jste se nad tím někdy zamysleli určitě jste na to dříve nebo později přišli.

Ale jaký je tedy význam barev v našem životě? Barvy nám dávají mnoho signálů, a to ať vědomých tak i podvědomých. Například vidíme-li na semaforu červenou, automaticky zastavíme a dáváme si pozor na to, abychom nevkročili na vozovku, dříve, než bude zelená. Samozřejmě to neplatí pro všechny, a najdou se i hazardéři, kteří nemůžou minutu počkat a nad myšlenkou hospitalizace v nemocnici v tom lepším případě vůbec neuvažují. To bych se ale dostal daleko od tématu, které chci nyní rozebrat. Proto se posuneme kousek dál, a chůzi na červenou necháme na jindy.

Základní význam barev pociťují zejména ženy, které v barvě vidí daleko více než muži. Vínová, fialková, sněhová, či krémová? I takové barvy ženy odlišují. Muž by se podíval a na 99 % by řekl, fialová, fialová, bílá, bílá. Ženy také barvy dělí na teplé (červená, žlutá, oranžová, …) a studené (Modrá, zelená, fialová, …). Možná to někomu přijde zmatené, ale skutečně Vám bude v modře laděné koupelně chladněji než v koupelně laděné do červené a oranžové.

Oblíbené barvy se často projeví i na naší povaze, stylu oblékání, nebo ladění místností vlastního pokoje, nebo později celého bytu, či domu. Největší extrém nastává, když přijdete do školy, práce, či do kavárny oblečený celý od hlavy až k patě v růžové, zelené, nebo jinak reflexně zářivé barvě. Pak se nemusíte obávat toho, že by Vás někdo přehlédl.

Barvy a roční období

Jak už jsem dříve zmínil, každý má svou oblíbenou barvu, a není výjimkou, že má někdo dle barvy oblíbené i jiné věci, například roční období. Třeba teď je podzim, který je specifický oranžovou, hnědou, žlutou a dalšími odstínem podobnými barvami. Měli by teda lidé, kteří mají rádi oranžovou, milovat podzim? Může to tak být, ale i nemusí. Záleží na mnoha okolnostech. Ale barevně musí být člověk milující oranžovou, v podzimním období, naladěn velmi dobře.

Slovo na závěr

Pokud máte barvy rádi, musíte být v našem světě šťastní stejně, jako ryba ve vodě. Každý má svou specifickou paletu oblíbených barev. A každý z nás miluje právě jednu z nich. Bylo by opravdu zvláštní, kdybychom měli oblíbenou barvu a neměli v ní doma žádnou věc. Přeci jen všichni doma máme v naší barvě třeba pyžamko, obal na mobil, dlaždičky v koupelně, závěsy, nebo cokoliv jiného.


1
Komentujte

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Jana Paterová Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Jana Paterová
Host
Jana Paterová

Miluji barvicky 😉 Moc barev na cemkoliv. Osobne kupuji vyrazna kriklava tricka, tenisky, bundu, proste vsechno 😀 ted jsem dokonce objevila specialni obchod na ponozky. Neuveritelne barvy a vzory zde https://www.kupujem.cz/damske-zbozi/damske-ponozky/ , takze kdyz k nekomu dojdu na navstevu, zuji se, tak kazdej obdivuje a pta se, kde sem sehnala 😀