Oheň, věrný sluha, který nás ve vteřině může zradit

Zveřejnil ValousCZ, dne

Je jen málo věcí, které lidstvo, a nejen lidstvo doprovází na naší životní cestě a určují směr, kterým se budeme dále vydávat. Jen pár věcí určuje život, ale také smrt. Tou věcí, o které je nyní řeč, je oheň! Bez něj bychom nedokázali žít, navzdory tomu, že díky němu ve světě zemřou tisíce lidí ročně. Zamysleme se proto nad tím, proč bez ohně nemůžeme být a jaké jsou jeho alternativy?

Oheň nás doprovází již od dob, kdy jsme běhali s klackem po lese a snažili se bránit své teritorium před divou zvěří, dorozumívali jsme se hekáním a vzdycháním, a především jsme se drželi na jednom území, které nám patřilo. Ve své podstatě je tomu tak do dnes. Bráníme svou rodinu, tělem i duší, hekání se vyvinulo v plynulý jazyk, ale i přesto jen málo kdo opustí svůj dům bez plánu k návratu. Když se ale vrátíme zpět k době neandrtálců, kterou můžeme považovat za zrod ohnivé epochy, jelikož se až v té době začal oheň využívat ve prospěch lidstva. Do té doby, zde samozřejmě byl také, ale pouze za účelem ničení a zkázy.

Právě díky němu, se lidé naučili jíst uvařené, nebo lépe řečeno upečené maso. Začaly se vařit brambory, kaše a další jiné pochutiny, které jsou pro určité doby typické. Když se na to podíváme z pohledu člověka, kterému oheň nezkřivil ani vlásek, je to ve své podstatě technologický převrat. Díky němu můžeme jíst teplé jídlo, pít čaj a kávu, nebo jiné skvělé pochutiny, které by ve studeném stavu, nebylo možné vytvořit, nebo následně konzumovat. Tento pomocník, nám však neslouží jen k přípravě potravin, ale právě díky němu nám je v zimě doma teplo, máme skleněná okna, naši předkové se nemuseli bát tmy a já můžu psát tento článek, který bych bez vyspělých technologii, které navazují na využití ohně, neměl na čem psát. Výhod ohně je opravdu mnoho, kdybych je zde měl jmenovat, tento článek by možná nevyšel ani příští rok a stejně by to nikoho nebavilo číst.

Když se na věc podíváme očima popáleného člověka, uvědomíme si, že není všechno dobré, co se vlní a hřeje. Stačí vlastně i pouhá shoda okolností, velké teplo, nebo bouřka a zásah blesku na špatné místo a požár vznikne tak rychle, že ani nemrkneme. Nemusí to však být jen tak obyčejná přírodní katastrofa. Selhat totiž může i lidský faktor a díky chybě v pracovním postupu, nebo spánku v nevhodnou dobu může vzniknout daleko větší tragédie než požár způsobený přírodou. Naštěstí zde máme lidi, kteří požáry a oheň, krotí a zachraňují denně tisíce životu. Nebýt hasičů, bůh ví, jak by svět dneska vypadal!

K závěru bychom se měli podívat na věc vícero očima. Každý má svůj subjektivní názor na určitou věc. Já osobně si stojím za tím, že bez ohně bychom už dávno vyhynuli, přeci jen každá výhoda nese svou daň a nic není zadarmo. Jaký máte názor na tuhle problematiku vy? Myslíte si, že by se lidstvo bez ohně obešlo? Nebo by to byl konec všeho dobrého a lidé by vyhynuli?


Komentujte

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na