Chce Rusko přízeň Trumpa? Vydá Putin Snowdena?

Zveřejnil ValousCZ, dne

Před pár dny se internetem začaly šířit informace o údajných plánech Ruska. Konkrétně tedy plán o vydání Edwarda Snowdena zpět do USA. Pro ty z Vás, kterým je jméno cizí, si dovolím krátké shrnutí informací, ve kterém uvedu, o koho se jedná a jakou má souvislost s Ruskem a Amerikou.

Edward Snowden

Snowden je Američan, který se narodil 21. června 1983. Postupem času se dostal na pozici systémového administrátora do NSA (Národní bezpečnostní agentura), která spadá pod CIA (Ústřední zpravodajská služba). Snowden se dostal k přísně tajným informacím, které jasně dokazovaly masivní sledování všeho, co se na internetu, a nejen tam děje. Můžeme si to představit například tak, že NSA věděla o všem, co vyhledáme na Googlu, o tom, co nám přijde do emailové schránky, nebo vše co odešleme pomoci SMS. Samozřejmě největší postih měli obyvatelé USA, kteří spadají pod tamní operátory.

Snowden tyto informace vynesl ven a poskytl je mediím. V době, kdy v agentuře zjistili, kdo informace vynesl, žádal již Snowden o azyl v Rusku a dalších 20 zemích. Nakonec jej získal v Rusku a v té době vzkázal Rusky prezident Vladimir Putin do USA, že Snowdena nevydá.

V Americe je samozřejmě na Snowdena vydaný zatykač a spekuluje se o tom, jestli by návrat do vlasti vůbec přežil. V roce 2016 byl natočen akční film (Snowden), který o této situaci pojednává a snaží se zmapovat Snowdenův život a dění kolem něj, v době, kdy vynesl na povrch přísně tajné informace.

Vydají Rusové Snowdena Trumpovi?

Pokud by se v Rusku rozhodli, že Snowdena vydají zpět do jeho vlasti, zřejmě by se jednalo o poslední dny jeho života. Víme totiž, jak země jedná se špiony a dokážeme si jistě představit, co by si musel projít, než by nastal jeho konec. Proč by to, ale dělali? Proč by Rusové měli Snowdena vydat? Důvodů je hned několik!

Jedním z nich jsou již dobře známé sankce, které jsou dlouhodobě namířeny proti Rusku a ať se snaží Putin, jak chce, sankcí se nemůže zbavit. A pokud by si chtěl Putin Trumpa naklonit na svoji stranu, zřejmě by o tomto kroku mohl začít uvažovat a doufat, že mu to bude, co platné, a že nevyloží eso z rukávu zbytečně.

Ruské úřady však tuto spekulaci, nijak nepotvrdily, ale přeci jen, by šli sami proti sobě. Takže pokud má zdroj, který tuto informaci vynesl pravdu, zřejmě se to dozvíme, až v době, kdy už bude celá věc za námi. Já osobně si myslím, že ho jen tak nevydají a pokud by se tak nakonec stalo, zřejmě by to bylo podloženo vzájemnou dohodou mezi USA a Ruskem, která by mohla mít na sankce nemalý vliv.

Na druhou stranu, Donald Trump, současný prezident Spojených států, oznámil, že s Ruskem žádné pakty uzavírat nebude, a že s Ruskými úřady nijak nekomunikuje. Přiznal pouze, že dvakrát volal s Ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Na jednu stranu, bychom tomu asi měli věřit, na stranu druhou si ale klademe ruku na srdce a přemýšlíme nad tím, jestli nám je Trump dostatečně věrohodný na to, abychom mu oddaně věřili. Oddaně nemůžeme věřit nikomu, někdy bohužel ani sami sobě.

Závěrem

Závěrem by bylo dobré si říci, jestli by to vůbec k něčemu bylo, kdyby Rusko Snowdena vydalo, v USA by ho zřejmě v tichosti popravili. Je těžké posoudit, jestli nám prokázal službu, nebo se jedná o prostého špiona, který neodolal pokušení a chtěl se zviditelnit. Já bych řekl, že to je tak půl na půl, jednak světu řekl pravdu, o tom, jak je vše sledováno, a že o nás vlastně bezpečnostní složky vědí úplně vše, ale pokud dostane člověk bezpečnostní prověrku a pracuje s přísně tajnými daty, neměl by to nikde prezentovat. Je to vlastně téměř totéž, jako bychom šli k lékaři a druhý den by o našem, třeba intimním problému věděla celá vesnice.

Ať už Rusko Snowdena pošle zpět, nebo ne, zřejmě to nebude mít na nás vůbec žádný vliv a je jen otázka, jestli bychom se to vůbec dozvěděli.


Komentujte

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na