Ne každý ji zná, ale ten kdo ji okusil, by raději neznal. Svědění kůže, pálení očí, rýma a kýchání, to jsou nejčastější projevy alergických reakcí. Nejhorší na tom je, že alergii, můžete mít skoro na vše a ne vždy se jedná o život neohrožující reakce. Například alergie na arašídy je jedna z těch život ohrožujících. Já třeba arašídy a ořechy celkově miluji a nedokážu si představit, že bych se jich už nikdy nemohl dotknout. Nemusí se však jednat o přímý kontakt s arašídem a může být zle. Například nehoda, která se stala v loňském roce, kdy kluk, který snědl na svačinu sendvič s arašídovým máslem, dal po chvíli pusu své přítelkyni, která měla alergii na arašídy. Bohužel se jim to stalo osudným a dívenka nepřežila.

Peří, kočky, psi

Na peří, psy a kočky jsem ve svých 10 letech měl alergii taky. Naštěstí po průchodu pubertou mi tyhle alergologické symptomy vymizely a dnes mám alergii pouze na roztoče, plísně, pyly, ječmen a posekanou trávu.

Mě se nejvíce projevuje pouze posekaná tráva a pyl, takže největší krize nastává začátkem června a pokračuje až do konce července. Potom mám vesměs až do dalšího června klid.

Pokud máte alergii na kočky, ještě se to dá přežít, prostě je nebudete hladit a vyvarujete se přímému styku s nimi. U psů to je úplně to stejné. Horší je, když máte alergii na peří. Potom je nutné nakoupit peřiny z dutého vlákna a vyvarovat se peří všude, kde to jen půjde. Ale nevěšte hlavu, pokud jste ještě v pubertě, může se stát, že alergie vymizí úplně sama.

Lepek, ořechy, laktóza

Opravdu lituji ty, kteří mají alergii na jakoukoliv potravinu. Pokud se jedná o jednu, nebo dvě, ještě se to dá. Ale pokud máte alergii na lepek a nemůžete pak nic v čem je obsažena mouka, nebo máte alergii na mléko, nedokážu si představit co bych vlastně jedl.

Nemusíte se sní narodit

Největším problémem je, že se s alergií nemusíte narodit. Pokud máte třeba dopravní nehodu, nebo jdete na operaci, kde je riziko ztráty velkého množství krve, tak můžete dostat transfuzi. A tady nastává problém. Dárci krve jsou kontrolováni proti nemocem, alergiím a dalším věcem, ale ze zkušeností vím, že ne vždy se to úplně uhlídá. Někdo o své alergii nemusí ani vědět, daruje krev a člověk který ji příjme ve větším množství alergii získá.

Prevence?

Jako prevenci proti alergii, doporučuji navštěvovat pravidelně alergologa, který v určitých intervalech provádí testy proti různým typům alergie. Dále pokud jste alergičtí na pyly, nebo různé jiné vzduchem se šířící alergeny doporučuji si pravidelně v sezonu daného alergenu oplachovat obličej a mýt si ruce, studenou vodou. Nejen že snížíte riziko podráždění pokožky, očí a nosní sliznice, ale pocítíte chladivý pocit úlevy, který se v teplých letních měsících může opravdu hodit.

Máte i vy alergii? Nebo jste těmi šťastlivci, kteří se jí úspěšně vyhnuli?


Komentujte

2 Komentáře zapnuto "Alergie, mocný nepřítel ve Vašem těle"

avatar
  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Kateřina Vaňková
Host

Pěkný článek. Jako malá jsem trpěla na takové ty klasické alergie – pyl, roztoče, peří… hodně mi vadil i kouř z cigaret, vždycky jsem dostala astmatický záchvat.

V posledním půlroce se potýkám s potvrzenou alergii na lepek – není naštěstí tak silná jako ji mají jiní, ale udělala mi docela slušnou čáru v životě a ze dne na den jsem musela změnit jídelníček. Není to nejhorší, ale přece jen… nemuselo by to být.