Alergie, mocný nepřítel ve Vašem těle

Zveřejnil ValousCZ, dne

Ne každý ji zná, ale ten kdo ji okusil, by raději neznal. Svědění kůže, pálení očí, rýma a kýchání, to jsou nejčastější projevy alergických reakcí. Nejhorší na tom je, že alergii, můžete mít skoro na vše a ne vždy se jedná o život neohrožující reakce. Například alergie na arašídy je jedna z těch život ohrožujících. Já třeba arašídy a ořechy celkově miluji a nedokážu si představit, že bych se jich už nikdy nemohl dotknout. Nemusí se však jednat o přímý kontakt s arašídem a může být zle. Například nehoda, která se stala v loňském roce, kdy kluk, který snědl na svačinu sendvič s arašídovým máslem, dal po chvíli pusu své přítelkyni, která měla alergii na arašídy. Bohužel se jim to stalo osudným a dívenka nepřežila.

Peří, kočky, psi

Na peří, psy a kočky jsem ve svých 10 letech měl alergii taky. Naštěstí po průchodu pubertou mi tyhle alergologické symptomy vymizely a dnes mám alergii pouze na roztoče, plísně, pyly, ječmen a posekanou trávu.

Mě se nejvíce projevuje pouze posekaná tráva a pyl, takže největší krize nastává začátkem června a pokračuje až do konce července. Potom mám vesměs až do dalšího června klid.

Pokud máte alergii na kočky, ještě se to dá přežít, prostě je nebudete hladit a vyvarujete se přímému styku s nimi. U psů to je úplně to stejné. Horší je, když máte alergii na peří. Potom je nutné nakoupit peřiny z dutého vlákna a vyvarovat se peří všude, kde to jen půjde. Ale nevěšte hlavu, pokud jste ještě v pubertě, může se stát, že alergie vymizí úplně sama.

Lepek, ořechy, laktóza

Opravdu lituji ty, kteří mají alergii na jakoukoliv potravinu. Pokud se jedná o jednu, nebo dvě, ještě se to dá. Ale pokud máte alergii na lepek a nemůžete pak nic v čem je obsažena mouka, nebo máte alergii na mléko, nedokážu si představit co bych vlastně jedl.

Nemusíte se sní narodit

Největším problémem je, že se s alergií nemusíte narodit. Pokud máte třeba dopravní nehodu, nebo jdete na operaci, kde je riziko ztráty velkého množství krve, tak můžete dostat transfuzi. A tady nastává problém. Dárci krve jsou kontrolováni proti nemocem, alergiím a dalším věcem, ale ze zkušeností vím, že ne vždy se to úplně uhlídá. Někdo o své alergii nemusí ani vědět, daruje krev a člověk který ji příjme ve větším množství alergii získá.

Prevence?

Jako prevenci proti alergii, doporučuji navštěvovat pravidelně alergologa, který v určitých intervalech provádí testy proti různým typům alergie. Dále pokud jste alergičtí na pyly, nebo různé jiné vzduchem se šířící alergeny doporučuji si pravidelně v sezonu daného alergenu oplachovat obličej a mýt si ruce, studenou vodou. Nejen že snížíte riziko podráždění pokožky, očí a nosní sliznice, ale pocítíte chladivý pocit úlevy, který se v teplých letních měsících může opravdu hodit.

Máte i vy alergii? Nebo jste těmi šťastlivci, kteří se jí úspěšně vyhnuli?


2
Komentujte

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
ValousCZKateřina Vaňková Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Kateřina Vaňková
Host

Pěkný článek. Jako malá jsem trpěla na takové ty klasické alergie – pyl, roztoče, peří… hodně mi vadil i kouř z cigaret, vždycky jsem dostala astmatický záchvat.

V posledním půlroce se potýkám s potvrzenou alergii na lepek – není naštěstí tak silná jako ji mají jiní, ale udělala mi docela slušnou čáru v životě a ze dne na den jsem musela změnit jídelníček. Není to nejhorší, ale přece jen… nemuselo by to být.