Hraničářův učeň – Rozvaliny Gorlanu

Zveřejnil ValousCZ, dne

„Morgarath, pán deštných a temných hor v Araulenském království, přejel pohledem své ponuré a deštivé panství a snad už po tisící zaklel. Tohle je všechno co mu teď zbylo. Hromada rozeklaných žulových skalních stěn, roztroušené bludné balvany…“

Začátek knihy, který mě zaujal hned, jakmile jsem si jej v knihkupectví přečetl. Před 8 lety jsem navštívil prodejnu knih v Ostravě. Chtěl jsem něco číst a paní prodavačka mi doporučila právě tuto knihu. Otevřel jsem ji a nalistoval začátek první kapitoly. Hltal jsem slova, jedno za druhým. V té době to byla první kniha kterou jsem četl a za 3 dny, jsem si jel koupit druhý díl.

Kniha je dokonale napsána, nechybí části plné akce a adrenalinu, který čtenář prožívá s každým slovem. Samozřejmě zde není opomenut důraz na vtip, takže se nemusíme bát, že bychom se nepobavili.

Děj knihy se odehrává v historii. Lokalitou zřejmě v Anglii, ale v knize se jedná a fiktivní království zvané Araulen. Toto království má skupinu 50 hraničářů, kteří jsou přiděleni do jednotlivých lén napříč celým územím, které zde spadá. Král Duncan však čelí hrozbě bývalého barona Morgaratha, který si mnul před 15 lety ruce na trůn a spřádal pikle, které měly ohrozit krále a stabilitu celého panství.

Jeden z nejslavnějších hraničářů, Halt, si vyhlídne mladíka, vyrůstajícího v opatrovně Barona Aralda, nejbližšího a nejvěrnějšího člověka z králových pobočníků.

V průběhu knihy se Will, mladý kluk z opatrovny stane učněm. Projde výcvikem a nakonec se dostane do situace, kdy rozhodují minuty o tom, jestli přežije Halt, Baron Arald a další lidé, kteří překazili Morgarathovy plány na ovládnutí trůnu.

Klady a zápory

Mezi jasné klady patří vše, co vás napadne. Kniha se čte sama, když se začtete, nemůžete přestat a chcete vědět, co bude dál. Vtip, akce, stres a adrenalin při čtení vás nemine. Knihu určitě doporučuji všem. A především těm, kteří rádi čtou. Nejedná se o jednu knihu, ale hned o 12 knih, které na sebe chronologicky navazují.

Autor navíc připravil další sérii, První roky, která nás uvede do doby, kdy černý pán Morgarath střádal plány na sesazení krále a ovládnutí Araulenu. Doporučuji si však první přečíst úvodních 12 knih, jelikož nová série rozvíjí 11 díl Ztracené příběhy.

Mezi snad jediný zápor, který bych mohl vytknout je obálka knihy v českém znění. Hraničáři mají šedozelené pláštěnky, nikoli fialové, jako na výtisku.

Naštěstí to vydavatelství došlo a v novém vydání se přiklonili k originálním obálkám, které pouze lokalizovali do našeho jazyka.

Hodnocení

Za mě dávám 9 z 10 bodů. Kniha je čtivá, zábavná a přivede čtenáře do jiného světa. Světa fantazie a úžasných věcí. Jediný bod, který ubírám je z toho důvodu, že ostatní díly jsou ještě o něco lepší, a proto si plný počet nechávám do rezervy.


2
Komentujte

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
ValousCZIva Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Iva
Host

Také ji teď posloucháme jako audioknihu, jen se do ní nemůžu vůbec dostat. Začátek mi přišel trochu zdlouhavý, ale stále věřím, že bude skvělá. Iva 🙂