Jak vypadal Seznam, Google a další, před 20 lety?

Zveřejnil ValousCZ, dne

Přemýšleli jste někdy nad tím, jak vypadaly dnes slavné a nejvíce navštěvované weby, před více než 10 lety? Nebo jak vypadaly hned po jejich spuštění? Na tyto otázky si v tomto článku odpovíme. Ukážeme si 5 slavných webů, v porovnání s tím, jak vypadaly při uvedení do provozu.

Seznam.cz

V porovnání můžete vidět verzi seznamu z roku 1996 vlevo, verzi se zimním logem z roku 1997 vpravo a současnou verzi z roku 2017 uprostřed.

Musím uznat, že oproti svým počátkům vypadá nyní seznam opravdu dobře. Logo má odlehčené a celkově mi design webu přijde přehlednější, a pro oko přijatelnější. Přeci jen, kdyby dnes vypadal tak, jako před 20 lety, asi by až tak úspěšný nebyl. Na druhou stranu v porovnání s Googlem se jednalo o daleko hezčí web, již v roce uvedení na trh.

Google.com

Jak si můžete všimnout, Google začal hodně zjednodušovat a uhlazovat design webu, ale i loga, které prošlo mnohými změnami. Nahoře můžete vidět vyhledávací stránku z roku 2017, dole pak pro srovnání verzi z roku 1998, která vypadá opravdu tak, jako by jí dělal někdo kdo s tvorbou webů začíná. Musíme ale brát zřetel na to, že v té době začínali úplně všichni a webové technologie, byly teprve v plenkách.

Yahoo.com

Snad nejhorší design měl web, o kterém jste jistě někdy slyšeli. V roce 1996 vyšel na povrch také vyhledávací web Yahoo. Možná, že kdyby zvolil trošičku jinou strategii, dnes by s přehledem válcoval Google.

Nahoře současné Yahoo, dole pak verze z roku 1996. Možná můžeme být rádi, že je Google předběhl. Přeci jen, pokud by chtěli být velcí hráči, měli by zapracovat na lokalizaci. I tak mě ale nepřesvědčí abych od Googlu přešel k nim.

Nova.cz

I naše známá televize Nova prošla řadou změn. První verze byla v roce 2002, kdy se jednalo opravdu o příšerný design, na tu dobu, to možná šlo, ale mohli alespoň odebrat to pozadí u hlavního loga, které mi kazí dojem z celého webu.

Naštěstí je to pak napadlo a dnes už web vypadá alespoň k světu. Možná, že kdyby se nejednalo o komerční televizi, nebylo by tam ani tolik reklam. To který obrázek ukazuje starou verzi televize nova, snad ani nemusím zmiňovat.

Mobilenet.cz

Jeden sice z novějších webu, který byl uveden v roce 2005, je web zabývající se světem mobilních zařízení a technologií, které s nimi souvisí. Web prošel od svého uvedení značnou proměnnou a nyní se může pyšnit novým a moderním designem. Pár much to sice má, ale o tom se zmíním třeba jindy.

Z porovnání je zřejmě jasné, který web je původní a která verze je jeho následovníkem.

Závěr

Doby, kdy jsme si pro přístup k internetu ještě vytáčeli spojení telefonem, web načítal 2 minuty a ještě se platilo za každou vteřinu, kdy jsme byli připojeni, jsou už dávno pryč. I přesto se ale můžeme zpětně podívat, jak tyto weby vypadaly a tak jistě nepřehlédneme, že už tehdy byly zaplaveny reklamou. Třeba na největším webovém archivu, můžeme nalézt snad všechny weby. Třeba Seznam, ale i Google najdeme ve všech verzích až do současnosti.

Někdy je dobré vidět, jak se weby vyvíjely a neházet tak flintu do žita, když si třeba založíte svůj web, který Vám někdo zkritizuje. jelikož vždy se dá udělat pokrok, nebo začít úplně od začátku.

Jaké weby nejčastěji navštěvujete vy? A které z nich prošly nejvýraznější změnou?


1
Komentujte

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Kája Recent comment authors

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Kája
Host

Zajímavé porovnání. ?