Jsme sledování v online světě? I vy máte svou složku!

Zveřejnil ValousCZ, dne

Jsme sledování v online světě? Je naše aktivita zaznamenávána?  Co myslíte? Odpověď je jednoznačná! Na internetu zanecháváme digitální stopu, ale kde? VŠUDE!

Digitální stopa?

Že žádnou nezanecháváte? Ale právě naopak, necháváte ji za sebou kdekoli se mihnete a opravdu pěkně zřetelnou! Jak je to možné? Odpověď se nabízí úplně sama. Když do vyhledávací kolonky v prohlížeči zadáme libovolnou adresu, pro náš příklad třeba odkaz na mojí online kuchařku, tak váš počítač odešle dotaz na router, který máte doma (tedy za předpokladu, že jste na vaši domácí WiFi). Router pak pošle dotaz skrze poskytovatele a spousty dalších uzlů na nejbližší DNS server, který překládá URL adresy na adresy IP, hlavních DNS serverů, které obsahují odkazy pro přístup k celému internetu je na světě 7 a pokud by všechny zanikly celý známý internet by během několika hodin přestal existovat. Každopádně, DNS server Vás přesměruje přes dalších XY uzlů k serveru, na kterém daný web běží ten vrátí určité data a požadavek utíká po svých stopách zpět k vám. Když si toto představíte, každý uzel o Vás ví a může si data uložit pro svojí potřebu.

Toto je vaše digitální stopa, proto, když se někoho pokusíte někoho vydírat, nebo se přihlásíte na cizí bankovní účet a převedete si peníze k sobě, je jen otázkou pár minut, než zjistí vaší přesnou polohu a pak hodně štěstí. Budete ho totiž potřebovat při útěku!

Velké firmy, aneb Velký bratr v akci

Pokud se na věc podíváme z jiného úhlu pohledu, pokud navštívíte jakoukoliv stránku, která používá Google Analytics, což bude 90% webů z celého internetu, Google ví, že jste tento web navštívili, pokud pak navštívíte zbylých 10% webů z mobilu, Google opět ví, že jste to vy, jelikož v mobilu, jste automaticky v Chromu přihlášení pod svůj Google účet. Stejně funguje Facebook, ten také sbírá data o svých uživatelích a ukládá si historii, kterou procházíte, stačí mu k tomu pouze libovolný prvek Facebooku implementovaný ve stránce, například tlačítko like, poslat, nebo informace o Facebook stránce.

Někdo to bere jako výhodu, jelikož mu pak tyto firmy dokáží nabízet relevantní reklamu, která ho může zaujmout a nefungují tak, jako pofidérní reklamní zdroje, které nabízejí fialové vejce na hubnutí. Jiní to zase považují za obrovský zásah do soukromí.

Někde jsem dokonce četl, že ani nemusíte mít profil na Facebooku a i přesto o Vás chlapci z Facebook týmu sbírají data, která ukládají do stínového profilu a jakmile se někdy registrujete, olala, vše je propojeno!

Když si vezmete nový iPhone X, který se odemyká pomoci rozpoznání vašeho obličeje. Pokud je opravdu tak přesný, jak Apple tvrdí, stačí půl roku a budou mít více identifikačních údajů, než české úřady. A teď si představte, že se v Applu zblázní a všechno prodají třetí straně, to by bylo opravdu zajímavé.

MHD? Jak by mě mohli sledovat?

Jednoduše, třeba tak, že se v České republice pomalu, ale jistě zavádí možnost platit kartou a úplně se ruší papírové jízdenky. Myslíte si, že se ruší, protože o ně není zájem? Myslím si, že se ruší úplně z jiného důvodu, napadne Vás z jakého? Myslím si, že je to naprosto jasné!

Vědí vše a chtějí víc!

Společnosti o nás chtějí vědět vše. Kde jezdíme, kdy jsme nemocní, co se nám líbí, jaké máme pocity, co nás trápí, nebo dokonce co nám chutná. Od toho jsou přeci jen věrnostní karty v obchodech, okénko na vyhledávání v Googlu, které o nás ví více věci, než si myslíte, nebo třeba když nahrajeme fotky do cloudu, okamžitě daná společnost ví, kde jste byli a to i přesto, že vymažete z obrázku značku polohy. Dnešní umělá inteligence totiž z kontextu a strojového učení pozná co je na fotografii a my tak nic neutajíme.

Třeba povedený Google Assistent, Cortana, Siri, nebo Amazon echo, tyto služby chtějí neustále naslouchat, a jestli si myslíte, že Google Assistent poslouchá jen povel OK, Google, tak já si myslím, že poslouchá více a analyzuje vše, co se jen šustne!

Jak se tomu bránit?

Nijak, není možnost se ubránit, jelikož sledování nejsme jen na internetu, ale i v běžném životě. A i kdyby jsme byť na chvíli vypnuli všechnu elektroniku a utekli na pustý ostrov, stejně si nepomůžeme, protože všichni ví, kam jsme odpluli a pomoci satelitů, si zjistí další informace, které třeba ani sdelit nechcete.

Vadí Vám tento pokrok? Myslíte si, že je to velký zásah do soukromí? Nebo Vám je to fuk? Přeci jen, pokud máte čisté svědomí, může Vám to být úplně jedno!


Komentujte

avatar

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

  Subscribe  
Upozornit na