Moje cesta do Finska

Zveřejnil ValousCZ, dne

Není tomu tak dávno, kdy na můj školní email, dorazil jeden s předmětem, který sám o sobě zněl velmi lákavě! Moje angličtinářka mi totiž nabídla, možnost účastnit se na projektu Erasmus+

Ihned jsem si položil jednu otázku: „Dokáži se s mojí angličtinou s cizinci domluvit?“, okamžitě jsem si mohl negativně odpovědět, avšak nabídka tady byla, možná že první, ale taky by mohla být úplně poslední! Neváhal jsem už proto ani o vteřinu déle. Odepsal jsem své nadšené ANO!

Plán, balení, cesta tam a zase zpátky

Harmonogram byl jasný! Od 1 do 10 září Finsko, kde se seznámíme se všemi účastníky a následně se rozdělíme do 5 skupin, které budou vytvářet určitým způsobem umění. Následně se má jednat o půl roční spolupráci online a od 5 do 15 ledna se bude projekt ukončovat v Německu, kde je cílem vytvořit jednu online výstavu a druhou, která bude putovat napříč zúčastněnými zeměmi.

Sečteno podtrženo, Finsko mám za sebou, Německo před sebou. Každopádně bych se chtěl podělit o své zážitky z Finska.

Začal bych tím, co mě dostalo nejvíce „grafity“, pokročil bych přes druhou nejlepší věc, kterou je kvalita cestování v hlavním městě Finska, a nakonec bych se chtěl podívat na abstraktní umění, které nejen, že nechápu, ale připadá mi značně depresivní.

Grafity

V Helsinkách nenajdete nesmyslně počmárané zdi, které na Vás působí dosti děsivě a měli byste, tak strach se projít skrz podchod. Ve Finsku se totiž jedná doslova a do písmene o umění, které mě prostě jedním slovem nadchlo!

Lidé, kteří zde chtějí cokoliv nakreslit na zeď, musejí mít předem schválenou žádost, bez které by byli i za sebelepší zázrak silně penalizovaní! Dle mého názoru se jedná o velmi dobrý postup. Lidem kteří u nás něco zničí bych dal 5 let natvrdo a vůbec bych se s nimi nebavil. Pokud něco není moje, nemám právo na to kreslit, psát, či sprejovat!

Doprava, cestování a jízdné

V Helsinkách jsme měli zakoupenou z projektu 7 denní jízdenku. Ne však jen tak obyčejnou! Ve Finsku mají totiž běžné jízdenky v sobě zabudovaný čip, kterým se prokážete přepravní kontrole, v autobuse, tramvaji, nebo kdekoli jinde. Zkrátka řečeno, kdo zná v Ostravě takzvané Odisky, tak Finský systém je 100x lepší! Nejen, že nemusíte čekat 3 vteřiny, ale jízdenku máte aktivovanou ihned, je přestupní v libovolném intervalu a vztahuje se na Autobus, Tramvaj, Metro, Příměstský vlak a loď na nejbližší ostrovy. A pokud se nepletu můžete si i ze speciálního stojanu zapůjčit kolo!

Dalším velkým pozitivem je fakt, že za celých 10 dní, kdy jsem po Helsinkách dost cestoval jsem neviděl zničenou (počmáranou) tramvaj, metro, vlak, ani autobus. Lidé zde k věcem mají větší úctu. Jedno z mála, co mě ještě překvapilo, byl pohled, který se mi naskytl již první den. Obyvatelé Finska zde večer nenastoupí jinak než předními dveřmi a to i přesto že musejí stát 4 minuty ve frontě!

Abstraktní umění? Co to sakra je?

Hned pro začátek si musíme upřesnit, kde jsem se sním setkal. Byl jsem na prohlídce v místním muzeu Kiasma, které pořádá různé výstavy. Nyní však bohužel výstavu abstraktního „depresivního“ umění. Proč depresivního? To si vysvětlíme následujícím obrázkem.

Děcká postýlka, zničené televize, bizon požírající opici a nebo chodící břicho? Myslím si, že je naprosto jasné, proč pro mě dvě hodiny trvající prohlídka byla značně depresivní!

Mimochodem téma prohlídky bylo „Láska a nenávist“. Což mi přijde trošku matoucí, avšak proč ne, jedná se přeci jen o ABSTRAKTNÍ umění. Nutno podotknout, že abstraktní v mnoha ohledech!

Jak jsem se domluvil? A slovo na závěr!

Domluva byla zprvu značně obtížná, nerozuměl jsem ani muk a byl jsem vystaven značnému stresu, kdy jsem se bál odpověděl, abych reagoval správně! Vše se naštěstí zlomilo již druhý den, kdy na mě spolubydlící kluk z Rakouska začal mluvit pomalu a já se začal chytat. V půlce pobytu jsem byl schopen popsat knihu kterou čtu, říct vtip a dokonce hrát různé hry.

Jsem rád, že jsem mohl jet a že jsem potkal spoustu skvělých lidí! Lidí, kteří mě naučili přemýšlet o věcech pozitivněji a já nyní vím, že není důležité mluvit gramaticky správně a bez chyby, důležité je pouze mluvit, zkoušet reagovat a poslouchat! Pokrok v mojí angličtině je možná i 300% a to je tedy opravdu dost. Teď jen opakovat abych nezapomněl to, co jsem se zde naučil.

Důležité je mluvit, naslouchat a porozumět. Kontakt s lidmi je základ k úspěchu!

Účastnili jste se někdy projektů v rámci Erasmu? Byli jste ve Finsku? Jaké jsou vaše jazykové dovednosti? Mluvíte bez ostychu, nebo máte problém cokoli vyslovit?


6
Komentujte

avatar
4 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
Návrat z NěmeckaPrvní dny v novém roceValousCZKEJMYLady Lenna Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Lady Lenna
Host

Tak ten systém s jízdenkami tam mají skvěle vychytaný, škoda, že u nás to není stejné 😀 Finsko ti závidím, už dlouho se chci podívat někam na sever. Já se neúčastnila přímo Erasmu, ale byla jsem několikrát se školou na zájezdu v zahraničí, bydleli jsme v Anglii u rodin. Moje angličtina není dokonalá, ale mě naopak baví mluvit s cizinci, připadám si tak nějak zvláštně, když mohu mluvit jiným jazykem a užívám si to 😀

KEJMY
Host

tá druhá fotka je úplne dokonalá! a všetky sú! je super, že si dostal takúto možnosť! :).
práve dnes mala u nás v ateliéri prednášku slečna, ktorá tiež bola vo Fínsku, ale na stáži a tiež doniesla skvelé zážitky, príhody a fotky! ^^.

KEJMY ♥.

trackback

[…] Moje cesta do Finska […]

trackback

[…] Moje cesta do Finska […]