Blogerská výzva, aneb poznej mě více

Zveřejnil ValousCZ, dne

Před týdnem jsem zavítal na jeden z mých oblíbených blogů, kde jsem objevil článek, který se zaměřoval na jakousi zpověď onoho blogera. S touto výzvou, ve které se autor představí a odpoví na několik otázek přišla česká blogerka Canli. Přišlo mi to, jako skvělý nápad, podělit se s mými čtenáři o své já a přiblížit se jim více, tak aby poznali, čí články čtou.

Nebudu tedy chodit dlouho kolem horké kaše a hned se vrhnu na odpovědi.

 

1. Jak jsem začal psát blog? 

Odjakživa jsem chtěl něčím bavit lidi. Začal jsem na Youtube v roce 2010, kde jsme s kamarády točili hry. Potom jsem začal s vlogy, ale zjistil jsem, že to není nic pro mě. Proto jsem svůj Youtube kanál smazal. Později, někdy v roce 2015 jsem začal psát povídky, se kterými jsem se chtěl pochlubit, aby nezůstaly ležet v šuplíku. Proto jsem si v roce 2016 založil tento blog, na který jsem psal střídavě s pauzami, které byly mnohdy až neúprosně dlouhé. Nyní bych to chtěl konečně zlepšit a psát minimálně jeden článek týdně, tak uvidíme, jestli se mi to podaří.

2. Proč píšu?

Jak jsem se již zmínil, moc mě baví dělat něco, co je pro druhé zábavné, nebo alespoň trochu užitečné. Tím pádem píši články, které mohou být zábavné, ale také poučné, či vzdělávací.

 

3. Kdo je můj oblíbený autor?

Možná se budete divit, ale J. K. Rowlingová to není! Můj oblíbený autor je John Flanagan, autor nejlepší knižní série Hraničářův učeň. To, že je to můj nejoblíbenější autor, možná naznačuje i to, že mám všechny jeho u nás vydané knihy v knihovničce

4. Jaká je moje oblíbená kniha?

Ono to asi vyplývá z předchozí otázky, jenže zde je na výběr 20 knih. 12 dílu Hraničářova učně, 2 díly prequelu, Hraničářův učeň – první roky a 6 knih Bratrstva, což je série z jiné části světa ve stejné době, kdy se odehrávala 12 dílna série Hraničářova učně. Rozhodnutí je opravdu těžké, všechny knihy mají své kouzlo, napětí, vtip i adrenalin, v tomto se asi opravdu nedokáži rozhodnout!

 

5. O čem píšu?

Jak se to vezme, píšu povídky, návody, občas novinky ze světa IT, recenze, prostě z každého něco a upřímně směr, kterým se uberu ve většině článků ještě stále bezúspěšně hledám.

6. Jak dlouho mi trvá napsat jeden článek?

To záleží na situaci. Většinou to ale zvládnu do hodinky. Někdy, se ale stane, že si třeba připravuji fotky, nebo vymýšlím nadpis, či celkově téma článku i několik dní.

 

7. Už jsem někdy měl spisovatelský blok?

Tak kdo by ho neměl? Je to tichá smrt, která břehy mele! Přijde z nenadání a semele všechnu fantazii, a vede k tvůrčí krizi, díky které třeba i 2 měsíce nevyšel žádný článek.

 

8. Jaká je moje oblíbená citace knihy?

„To, je ale krásný západ slunce, kdy bude snídaně?“, Horác v jedné z knih Hraničářův učeň!

 

9. Ví moje rodina/ přátelé, že píšu? 

Rodina to ví a naštěstí nemají nic proti. Přítelkyně to ví taky, články se ji líbí a můžu říct, že mě v tom i podporuje.

 

10. Označuju se rád za blogera?

Nad touto otázkou jsem se ještě nikdy nezamýšlel. I když upřímně raději se budu označovat za blogera než za youtubera. Protože, to co se teď děje na české youtube scéně, je k pláči. Připadá mi to, že dnes už nerozhoduje kvalitní obsah, ale jméno. Třeba může mít úplný začátečník kvalitní tvorbu, ale pokud ho někdo nepropaguje je jen malá pravděpodobnost, že se někam vyšvihne. A co mě štve ještě víc? Je spoustu kluků, kteří natáčejí na Youtube, mají přes 100 000 odběratelů a lidé dříve než video dokoukaji, jim dávají lajk a píšou komentáře, a to i přesto, že je video absolutně o ničem a kvalitou jde níž než video člověka, který se snaží. To jsem ale odběhl daleko od otázek, takže zpět k nim.

 

11. Zkoušel/a jsem už někdy napsat knihu?

Zkoušel jsem to, a ne jednou. Jenomže buď jsem se rozhodl, že se jedná o totální odpad, bez pointy a nápadu, a proto to šlo do koše, nebo jsem naopak nevydržel a začal jsem kapitoly publikovat na blog.

 

12. Jaká je největší výzva, se kterou se setkávám jako blogger?

Vymyslet článek, když máte tvůrčí krizi, to je asi největší výzva, kterou někdy zažije úplně každý, nehledě na to, jestli je blogger nebo není.

 

13. Jaké jsou ideální podmínky pro psaní?

Nejideálnější je večer, kdy si můžu vše promyslet a v klidu psát zavřený ve svém pokoji. Občas se dá psát i na přednáškách na vysoké škole, protože, když vypnete a děláte si svoje, uteče to mnohem rychleji.

 

14. Co mi blogování dalo a vzalo?

Blogování mi dalo mnoho možností sdělit „světu“ můj názor. Ať už se jedná o zkušenost s něčím, nebo jen podání informace mými slovy s kouskem mého já. A nevzalo mi asi nic, co bych si přímo uvědomoval, ale mohlo by mi dát třeba více stálých čtenářů, které mé články budou bavit.

 

15. Moje oblíbené blogy, které čtu…

Mezi mé oblíbené blogy patří bez pochyby Průvodce Aleš, který píše o prohlídkách v památkových ústavech. Jinak si občas přečtu články jiných bloggerů, kteří mě něčím zaujmou a chtěl bych tak dělat častěji. Přeci jen když vyjádřím svůj názor jinde, možná pak časem někdo jiný vyjádří svůj názor v komentáři u mě.

Snad jsem odpověděl na všechny otázky, tak jak jsem měl. Doufám, že jste mě rádi trošku více poznali a doufám, že se ke mně na blog znovu vrátíte a necháte tady občas nějaký ten komentář.


1
Komentujte

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Aleš Otava Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Aleš Otava
Host

Moc ti děkuji! 🙂 🙂 Jinak moc pěkný článek, těším se na další, které napíšeš! 🙂 🙂 Líbí se mi Tvoje nadšení…bohužel s tou scénou na YouTube máš pravdu…ještě že ty blogy stále existují 🙂