Kouříte? Jednou s tím skončíte!

Zveřejnil ValousCZ, dne

Před nedávnem jsem na Facebooku publikoval odkaz na dotazník, který se týkal právě kouření. V dotazníku jsem se zaměřil na rozdělení kuřáků a nekuřáků a také jsem se zeptal na pár otázek k zákazu kouření v restauracích, hospodách a barech. Těch ale bylo vyplněno tolik, že jim věnuji samostatný článek.

Odpovědi jsem si pečlivě prošel a musím se přiznat, že mě to celkem šokovalo. Co konkrétně? Však sami uvidíte.

Výsledky dotazníku

Ze vzorku 100 lidí kouří přibližně pětina, což mě opravdu překvapilo. Čekal jsem, že procento kuřáků bude vyšší, i když je pravda, že zde závisí převážně na lidech, na které narazíte. Kdybych měl odpovědí milion a pouze pětina by byla kuřácká, bylo by to opravdu šokující.

V 80% se jedná o klasické kuřáky cigaret, 60% kuřáků také neodolá vodní dýmce nebo elektronické cigaretě. Klasická dýmka nebo doutník již dnes asi tolik netáhne, jako tomu bylo za dob našich dědečků a pradědečků. Trošku se divím, že mi 2 lidé napsali, že kouří Marihuanu, ke které se raději nebudu vyjadřovat. A do nebe volající je na otázku „Co kouříte?“, odpověď „Partnera“. Proč toto někdo píše do dotazníku tohoto typu? Zřejmě chtěl pobavit, ale jestli se mu to povedlo, to si posuďte každý sám.

Jak často lidé podléhají kouření?

Paradoxem, který nepochopím, je vědomost rizik, která si kuřáci způsobují, jelikož mi na otázku „Uvědomujete si rizika, která si kouřením způsobujete?“, všichni až na jednoho odpověděli „ANO“. Nevím, jestli je to k pláči, ale proč nechtějí přestat? Na to mi odpověděli v následující otázce, kdy 40% lidí nepřestane, protože jim cigarety chutnají, další mají slabou vůli a jiní o tom ani nepřemýšleli.

Z 80 lidí, kteří nekouří, však polovina s kouřením přestala a měli k tomu hned několik důvodů, které si můžete přečíst v následujícím seznamu.

  • 19 lidí chtělo cigaretu pouze vyzkoušet a nezachutnala jim
  • 8 lidí se chtělo změnit a udělat krok správným směrem
  • 1 člověk měl zdravotní komplikace
  • 1 člověk neměl peníze
  • 2 lidi byli přinuceni rodinou nebo partnerem
  • 1 paní skončila kvůli otěhotnění
  • 2 lidé kouří pouze ve stresových situacích

Je váš partner kuřák?

Když jsem se dotázal nekuřáků, zdali je jejich partner kuřák, pouze 9 z nich odpovědělo že ano. Mě osobně by to asi vadilo, ale na tohle má každý svůj odlišný názor a sami si řekněme, jak moc bychom to byli schopní tolerovat?

Třeba jen přítomnost kuřáka se zapálenou cigaretou je 60% lidí nepříjemná. Menší procento je to v případě, že člověk zrovna dokouřil, toto vadí pouze 45% dotázaných. Naopak kouření u jídla vadí 90% lidí a je pravda, že když jíte něco, co Vám chutná, může nám to dým, který se line od sousedního stolu pěkně znepříjemnit.

Překvapeni?

Mě rozhodně překvapil fakt, že z dotázaných bylo kuřáků tak málo, a tak velké procento s kouřením přestalo, ale opravdu to záleží na komunitě lidí, která dotazníky vyplňuje. Měně šokující už bylo procento lidí, kterým vadí přítomnost kuřáka a absolutně očekávané byl odpor cigaretového dýmu u jídla. Slyšel jsem, že dokonce i některým kuřákům toto vadí a respektují tak věci, které by měly být absolutně běžné.

V dotazníku bylo i spoustu odpovědí týkajících se protikuřáckého zákona, ale k tomu se vyjádřím někdy jindy v samostatném článku.

Pokud jste kuřák, měli byste se zamyslet nad koncem kouření. Každý z Vás jednou skončí. Jsou vlastně jen 3 možnosti, dobrovolně kvůli nějakého cíle, nedobrovolně kvůli nemoci a nebo? Však víte, je to osud, který čeká jednou každého z nás!

Čekali byste jiné výsledky v podobném dotazníku? Jak jste na tom s kouřením vy? Kouříte, nebo se snažíte žít zdravě?


Komentujte

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na